Silmaallikas Üügu panga all

Üügu pank

Üügu pank asub Muhu saare põhjaosas. See on Muhu suurim pank, millel pikkust kokku ligi 450 meetrit ning kõrgust merepinnast üle 18 meetri, püstloodis seina kõrgus ehk 6 – 7 meetrit. Pank ei asu päris veepiiril, vaid sellest mõnevõrra kaugemal. Sellegipoolest avaneb siit ilus vaade Väinamerele.

Iseäranis Vene tsaaririigi ajal oli sellel vaatel ka sõjaline tähtsus ning nii rajati I maailmasõja ajal pangale kaevikuid. Niisamuti lõhuti enne 19. sajandi lõppu pangast dolomiiti, et seda Peterburgi metallurgiatehastesse vedada. Praegu katab panka kaunis kadakaväli. Merevesi on aastatuhandete jooksul uhtunud panka 4 suuremat ja 14 väiksemat koobast.

Eriline on see koht rahva jaoks mitte ainult meelikergitava vaate pärast. Panga allosas voolab maapinnale mitmeid allikaid. Ühel suuremal neist, Silmaallikal on ravitoime ning inimesed on selle vett kasutanud vastavate hädade raviks. Aga mitte niisama, vaid ravi eest ohvrit tuues. Veele ja vette on enamjaolt visatud hõberaha, aga ka muud. 20. sajandi kolmekümnendatel on räägitud nii:

Kallaste Anduvälja karjamaal on allikas, mis jookseb pangast merre. See vesi teeb silmad terveks. Allikale pidi viima ande: raudnaelu, punaseid lõngu ja vaskraha. Hõbesõlg visati vette seniks, kuni silmi pesti, pärast aga kraabiti sõle küljest hõbedat vette, et veeneitsi laseks ikka silmadel terveks saada.

Samuti on kirjutatud:

Silmaallikas. Üügu panga kohal mere juures. Kallaste külas. Moole oo sialt kaks korda vett tuodud. Siis visatse kopikane raha sinne sisse. Moole tuodi veel siis, kut kopikita aeg olli. Ma ise pole seal käin mette, seal oo selge ja külm vesi. Mool silmad ollid mädased. Pessi valge narsuga – said paremaks.

Looduslikest pühapaikadest saadav abi ja tugi pole olnud maarahvale mitte abstraktne tundlemine, vaid üpris eluline asi. Ravi läbi suhtlemise erilise paiga haldjatega on praktilises rahvausus olnud harilik viis hädadest ülesaamiseks. See on aga eeldanud arukat ja austavat suhet teise poole jõududega – mitte üleolekut, tulgu see siis teaduslikust kõigeteadmisest või enesekesksest ja enesekindlast rumalusest.

Muhumaa on looduslike pühapaikade poolest üpris rikas. Kohalikud inimesed teavad ja mäletavad neid nüüdki. Muhu pühapaiku on mitmel järjestikusel aastal uuritud ja kaardistatud Maavalla Koja hiite ülevaatuse käigus. Kohalikke küsitledes on avastatud ka mitmeid paiku, mida senistes arhiivikogudes märgitud ei ole.

järgmine »